High school basketball scores from Tuesday night

BOYS BASKETBALL

ADM, Adel 65, Norwalk 58

Algona 59, Iowa Falls-Alden 40

Ames 68, Des Moines, East 37

Ankeny 72, Des Moines, Lincoln 64

Benton Community 76, Central Clinton, DeWitt 65

Bettendorf 62, Assumption, Davenport 45

Bondurant Farrar 62, Gilbert 60

Carlisle 81, North Polk, Alleman 60

Cedar Falls 53, Dubuque, Hempstead 49

Cedar Rapids Xavier 71, Wahlert, Dubuque 52

Cedar Rapids, Kennedy 70, Waterloo, East 68, OT

Center Point-Urbana 62, Vinton-Shellsburg 53

Council Bluffs, Abraham Lincoln 62, Sergeant Bluff-Luton 60, OT

Dakota Valley, S.D. 72, Sioux City, West 63

Davenport, Central 60, Clinton 57

Decorah 65, Crestwood, Cresco 61

Des Moines, Hoover 48, Dowling Catholic, West Des Moines 29

Des Moines, North 80, Urbandale 68

Dubuque, Senior 59, Cedar Rapids, Washington 40

Epworth, Western Dubuque 64, Maquoketa 53

Fort Dodge 53, Des Moines, Roosevelt 40

Glenwood 73, Lewis Central 60

Harlan 70, Creston 66, OT

Indianola 60, Southeast Polk 50

Iowa City West 85, Cedar Rapids, Jefferson 61

Jackson County Central, Minn. 65, Spirit Lake 55

Johnston 66, Ankeny Centennial 55

LeMars 93, Sioux City, North 59

Linn-Mar, Marion 68, Iowa City High 54

Marion 61, Clear Creek-Amana 53

Muscatine 55, Davenport, West 51

North Scott, Eldridge 64, Davenport, North 53

Oskaloosa 69, Chariton 37

Pleasant Valley 60, Burlington 33

Quincy Notre Dame, Ill. 81, Keokuk 35

Sioux City, East 73, Storm Lake 72

Valley, West Des Moines 65, Mason City 45

Waukee 56, Ottumwa 47

West Delaware, Manchester 66, Independence 38

GIRLS BASKETBALL

Clear Lake 70, Lake Holcombe, Wis. 22

Class 2A Region 1
Regional Quarterfinal

North Union 47, Emmetsburg 32

Rock Valley 57, Okoboji, Milford 45

West Lyon, Inwood 59, Boyden-Hull 36

Western Christian, Hull 75, Unity Christian, Orange City 47

Class 2A Region 2
Regional Quarterfinal

Treynor 77, West Monona, Onawa 25

Underwood 59, St. Albert, Council Bluffs 57

West Sioux, Hawarden 52, Hinton 33

Woodbury Central, Moville 50, Ridge View 37

Class 2A Region 3
Regional Quarterfinal

Logan-Magnolia 60, IKM-Manning 58, OT

Mount Ayr 72, Southwest Valley 54

Nodaway Valley 41, A-H-S-T-W, Avoca 36

South Central Calhoun 51, Manson Northwest Webster 45

Class 2A Region 4
Regional Quarterfinal

Des Moines Christian 61, Earlham 31

Interstate 35,Truro 55, Ogden 46

Panorama, Panora 74, Fort Dodge 46

Van Meter 56, Woodward-Granger 35

Class 2A Region 5
Regional Quarterfinal

Grundy Center 65, Sumner-Fredericksburg 59

North Linn, Troy Mills 57, Columbus Catholic, Waterloo 21

Rockford 53, Central Springs 34

West Fork, Sheffield 78, Lake Mills 61

Class 2A Region 6
Regional Quarterfinal

Cascade,Western Dubuque 67, MFL-Mar-Mac 30

Clayton Ridge, Guttenberg 52, Wapsie Valley, Fairbank 49

Montezuma 54, BCLUW, Conrad 28

Pella Christian 57, North Mahaska, New Sharon 37

Class 2A Region 7
Regional Quarterfinal

Bellevue 64, Calamus-Wheatland 24

Maquoketa Valley, Delhi 66, Wilton 50

Regina, Iowa City 80, Tipton 40

West Branch 69, North Cedar, Stanwood 46

Class 2A Region 8
Regional Quarterfinal

Central Decatur, Leon 80, Pleasantville 13

Danville 57, Highland, Riverside 42

Pekin 54, Van Buren, Keosauqua 50

Sigourney 62, Mediapolis 42

Class 1A Region 1
Regional Quarterfinal

Akron-Westfield 52, Lawton-Bronson 39

Boyer Valley, Dunlap 47, Audubon 42

Elk Horn-Kimballton 73, Woodbine 15

Westwood, Sloan 79, Charter Oak-Ute 53

Class 1A Region 2
Regional Quarterfinal

Bishop Garrigan 36, Ruthven-Ayrshire 29

Kingsley-Pierson 71, River Valley, Correctionville 22

Newell-Fonda 75, Harris-Lake Park 40

St. Mary’s, Remsen 46, Hartley-Melvin-Sanborn 37

Class 1A Region 3
Regional Quarterfinal

AGWSR, Ackley 69, Tripoli 32

Colo-NESCO 68, North Tama, Traer 13

Turkey Valley, Jackson Junction 60, Newman Catholic, Mason City 49

West Hancock, Britt 51, Northwood-Kensett 34

Class 1A Region 4
Regional Quarterfinal

East Buchanan, Winthrop 41, Central Elkader 28

Hudson 55, Don Bosco, Gilbertville 42

Janesville 64, Gladbrook-Reinbeck 16

Kee, Lansing 57, Starmont 30

Class 1A Region 5
Regional Quarterfinal

Belle Plaine 54, Cedar Valley Christian School 46

Lynnville-Sully 48, English Valleys, North English 18

Marquette Catholic, Bellevue 65, Central City 28

Wayne, Corydon 47, Mormon Trail, Garden Grove 44

Class 1A Region 6
Regional Quarterfinal

Easton Valley 64, Prince of Peace Prep, Clinton 16

Lone Tree 57, WACO, Wayland 25

Notre Dame, Burlington 63, Holy Trinity 41

Seymour 51, Moravia 37

Class 1A Region 7
Regional Quarterfinal

GMG, Garwin 44, B-G-M, Brooklyn 40

Grand View Christian 46, Ankeny Christian Academy 31

Murray 51, Lamoni 35

Springville 75, H-L-V, Victor 28

Class 1A Region 8
Regional Quarterfinal

Diagonal 40, CAM, Anita 28

Essex 43, Bedford 26

Glidden-Ralston 66, Coon Rapids-Bayard 30

Sidney 53, Fremont Mills, Tabor 37

court