High School Basketball Scores From Tuesday Night in Iowa

BOYS BASKETBALL
1A District 1 Substate 1
Semifinal

Siouxland Community Christian 54, Lawton-Bronson 50

South O’Brien, Paullina 54, Woodbury Central, Moville 38

1A District 2 Substate 1
Semifinal

Boyden-Hull 65, St. Mary’s, Remsen 50

Central Lyon, Rock Rapids 74, Hartley-Melvin-Sanborn 54

1A District 3 Substate 2
Semifinal

Ruthven-Ayrshire 80, St. Mary’s, Storm Lake 43

St. Edmond, Fort Dodge 66, Newell-Fonda 34

1A District 4 Substate 2
Semifinal

AGWSR, Ackley 67, Newman Catholic, Mason City 52

West Hancock, Britt 77, Rockford 51

1A District 5 Substate 3
Semifinal

Janesville 75, North Butler, Greene 34

West Fork, Sheffield 66, Tripoli 30

1A District 6 Substate 3
Semifinal

Alburnett 56, North Linn, Troy Mills 42

Jesup 83, Edgewood-Colesburg 39

1A District 7 Substate 4
Semifinal

Easton Valley 55, Prince of Peace Prep, Clinton 40

Lisbon 54, Marquette Catholic, Bellevue 50, OT

1A District 8 Substate 4
Semifinal

Danville 72, Notre Dame, Burlington 57

Lone Tree 70, New London 61

1A District 9 Substate 5
Semifinal

Gladbrook-Reinbeck 68, Dunkerton 44

Grundy Center 61, Don Bosco, Gilbertville 60

1A District 10 Substate 5
Semifinal

Lynnville-Sully 54, Belle Plaine 38

Meskwaki Settlement School 75, B-G-M, Brooklyn 57

1A District 11 Substate 6
Semifinal

Keota 61, Sigourney 53

Montezuma 61, Wayne, Corydon 37

1A District 12 Substate 6
Semifinal

Colo-NESCO 74, Ankeny Christian Academy 59

Grand View Christian 77, Colfax-Mingo 54

1A District 13 Substate 7
Semifinal

Central Decatur, Leon 61, Lenox 57

Nodaway Valley 70, Murray 61

1A District 14 Substate 7
Semifinal

IKM-Manning 76, Audubon 43

Paton-Churdan 39, Exira/Elk Horn-Kimballton 38

1A District 15 Substate 8
Semifinal

Bedford 64, Fremont Mills, Tabor 59

Stanton 73, Nishnabotna 49

1A District 16 Substate 8
Semifinal

Maple Valley-Anthon-Oto 75, Boyer Valley, Dunlap 49

St. Albert, Council Bluffs 55, West Monona, Onawa 23

2A District 1 Substate 1
Championship

Sioux Center 65, Rock Valley 52

2A District 2 Substate 1
Championship

Western Christian, Hull 80, Sheldon 40

2A District 3 Substate 2
Championship

Garner-Hayfield/Ventura 69, Southeast Valley, Gowrie 67

2A District 4 Substate 2
Championship

Osage 74, Lake Mills 71

2A District 5 Substate 3
Championship

South Hamilton, Jewell 71, Roland-Story, Story City 44

2A District 6 Substate 3
Championship

Dike-New Hartford 56, Aplington-Parkersburg 42

2A District 7 Substate 4
Championship

Beckman Catholic, Dyersville 85, MFL-Mar-Mac 54

2A District 8 Substate 4
Championship

Cascade,Western Dubuque 62, Monticello 57

2A District 9 Substate 5
Championship

Anamosa 70, Northeast, Goose Lake 50

2A District 10 Substate 5
Championship

Regina, Iowa City 65, Wilton 43

2A District 11 Substate 6
Championship

West Burlington 56, Pekin 52

2A District 12 Substate 6
Championship

Pella Christian 58, Albia 33

2A District 13 Substate 7
Championship

Des Moines Christian 73, Madrid 55

2A District 14 Substate 7
Championship

Panorama, Panora 42, Van Meter 40

2A District 15 Substate 8
Championship

Treynor 51, Shenandoah 49

2A District 16 Substate 8
Championship

Kuemper Catholic, Carroll 69, Ridge View 52

GIRLS BASKETBALL
Class 4A Region 1
Regional Final

Harlan 55, Spencer 32

Class 4A Region 2
Regional Final

Mason City 55, Waverly-Shell Rock 54

Class 4A Region 3
Regional Final

Epworth, Western Dubuque 55, Grinnell 51

Class 4A Region 4
Regional Final

Marion 48, North Scott, Eldridge 40

Class 4A Region 5
Regional Final

Keokuk 47, Fairfield 32

Class 4A Region 6
Regional Final

Ballard 43, Carlisle 37

Class 4A Region 7
Regional Final

Pella 50, Boone 31

Class 4A Region 8
Regional Final

Lewis Central 50, ADM, Adel 33

Class 5A Region 1
Regional Final

Ankeny Centennial 66, Sioux City, West 42

Class 5A Region 2
Regional Final

Johnston 66, Cedar Rapids, Washington 54

Class 5A Region 3
Regional Final

Cedar Falls 46, Pleasant Valley 31

Class 5A Region 4
Regional Final

Davenport, North 68, Cedar Rapids, Kennedy 64

Class 5A Region 5
Regional Final

Linn-Mar, Marion 61, Dowling Catholic, West Des Moines 49

Class 5A Region 6
Regional Final

Southeast Polk 59, Iowa City, City High 56

Class 5A Region 7
Regional Final

Indianola 73, Valley, West Des Moines 64

Class 5A Region 8
Regional Final

Waukee 70, Iowa City, West 68