High School Basketball Scores From Monday Night

BOYS BASKETBALL
3A District 1 Substate 1
Semifinal

Carroll 82, Greene County 45

Harlan 67, Denison-Schleswig 61

3A District 10 Substate 5
Semifinal

Fort Madison 51, Fairfield 39

Mount Pleasant 55, Keokuk 29

3A District 11 Substate 6
Semifinal

Chariton 83, Clarke, Osceola 54

Knoxville 69, Centerville 59

3A District 12 Substate 6
Semifinal

Grinnell 69, Oskaloosa 55

Newton 70, South Tama County, Tama 52

3A District 13 Substate 7
Semifinal

Bondurant Farrar 75, Carlisle 71

Pella 79, Saydel 23

3A District 14 Substate 7
Semifinal

Ballard 66, Gilbert 57

Nevada 62, North Polk, Alleman 43

3A District 15 Substate 8
Semifinal

Boone 67, ADM, Adel 58

Perry 57, Dallas Center-Grimes 50

3A District 16 Substate 8
Semifinal

Atlantic 59, Winterset 39

Glenwood 76, Creston 38

3A District 2 Substate 1
Semifinal

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 76, Sergeant Bluff-Luton 70, OT

MOC-Floyd Valley 72, LeMars 48

3A District 3 Substate 2
Semifinal

Spirit Lake 78, Estherville Lincoln Central 29

Storm Lake 72, Spencer 67

3A District 4 Substate 2
Semifinal

Algona 48, Humboldt 43

Webster City 82, Iowa Falls-Alden 47

3A District 5 Substate 3
Semifinal

Crestwood, Cresco 57, Decorah 46

Waverly-Shell Rock 75, Charles City 55

3A District 6 Substate 3
Semifinal

Wahlert, Dubuque 70, Independence 35

West Delaware, Manchester 55, Marion 47, OT

3A District 7 Substate 4
Semifinal

Benton Community 71, Center Point-Urbana 58

Mount Vernon 52, Vinton-Shellsburg 29

3A District 8 Substate 4
Semifinal

Assumption, Davenport 54, Maquoketa 51

Solon 63, Central Clinton, DeWitt 52

3A District 9 Substate 5
Semifinal

Cedar Rapids Xavier 90, Williamsburg 47

Clear Creek-Amana 75, Washington 71

4A Substate 1
Quarterfinal

Lewis Central 75, Sioux City, West 71

Sioux City, North 76, Council Bluffs, Thomas Jefferson 41

4A Substate 2
Quarterfinal

Fort Dodge 60, Mason City 47

Waukee 77, Des Moines, East 62

4A Substate 3
Quarterfinal

Cedar Rapids, Kennedy 56, Waterloo, West 51, OT

Waterloo, East 75, Marshalltown 55

4A Substate 4
Quarterfinal

Dubuque, Hempstead 52, Epworth, Western Dubuque 37

Dubuque, Senior 66, Davenport, North 54

4A Substate 5
Quarterfinal

Bettendorf 51, Davenport, West 50

Clinton 62, Burlington 49

4A Substate 6
Quarterfinal

Cedar Rapids, Jefferson 55, Cedar Rapids, Washington 52

Prairie, Cedar Rapids 62, Ottumwa 46

4A Substate 7
Quarterfinal

Des Moines, North 89, Indianola 44

Urbandale 73, Des Moines, Lincoln 62

4A Substate 8
Quarterfinal

Des Moines, Roosevelt 69, Johnston 62

Southeast Polk 76, Norwalk 65

GIRLS BASKETBALL
Class 1A Region 1
Regional Final

Kingsley-Pierson 55, Marcus-Meriden-Cleghorn 38

Class 1A Region 2
Regional Final

Turkey Valley, Jackson Junction 67, Northwood-Kensett 53

Class 1A Region 3
Regional Final

Kee, Lansing 61, Lynnville-Sully 58, OT

Class 1A Region 4
Regional Final

Notre Dame, Burlington 49, Marquette Catholic, Bellevue 36

Class 1A Region 5
Regional Final

Springville 41, Montezuma 37

Class 1A Region 6
Regional Final

Mount Ayr 56, Grand View Christian 51

Class 1A Region 7
Regional Final

Exira/Elk Horn-Kimballton 41, Nodaway Valley 35

Class 1A Region 8
Regional Final

Newell-Fonda 65, Audubon 47

Class 2A Region 1
Regional Final

Western Christian, Hull 76, Lawton-Bronson 64

Class 2A Region 2
Regional Final

Okoboji, Milford 40, Grundy Center 34

Class 2A Region 3
Regional Final

Regina, Iowa City 50, North Linn, Troy Mills 47

Class 2A Region 4
Regional Final

West Branch 44, Durant-Bennett 42

Class 2A Region 5
Regional Final

Pekin 55, Van Meter 36

Class 2A Region 6
Regional Final

Manson Northwest Webster 47, Des Moines Christian 43

Class 2A Region 7
Regional Final

Central Decatur, Leon 63, Panorama, Panora 53

Class 2A Region 8
Regional Final

Unity Christian, Orange City 51, Treynor 44