Basketball Scores From Monday

BOYS BASKETBALL

AGWSR, Ackley 54, Meskwaki Settlement School 52

Atlantic 71, Carroll 59

Ballard 66, North Polk, Alleman 46

BCLUW, Conrad 59, Valley Lutheran, Cedar Falls 53

Boone 72, Nevada 68

Carlisle 60, Knoxville 56

Council Bluffs, Abraham Lincoln 66, Sergeant Bluff-Luton 61

Mount Pleasant 56, Solon 49

Mount Vernon 65, Grinnell 43

Newton 70, Winterset 50

Vinton-Shellsburg 38, Marion 34

1A District 1 Substate 1
Play In

Kingsley-Pierson 61, Akron-Westfield 44

Westwood, Sloan 55, River Valley, Correctionville 44

1A District 10 Substate 5
Play In

H-L-V, Victor 34, English Valleys, North English 19

1A District 11 Substate 6
Play In

Eldon Cardinal 53, Tri-County, Thornburg 32

North Mahaska, New Sharon 72, Moulton-Udell 34

1A District 12 Substate 6
Play In

Southeast Warren, Liberty Center 72, Melcher-Dallas 35

1A District 13 Substate 7
Play In

Diagonal 60, Lamoni 39

East Union, Afton 69, Orient-Macksburg 55

1A District 14 Substate 7
Play In

CAM, Anita 61, Riverside, Oakland 55

Guthrie Center 51, Adair-Casey 33

1A District 15 Substate 8
Play In

Essex 81, Heartland Christian 35

Griswold 55, Clarinda Academy 38

1A District 16 Substate 8
Play In

Logan-Magnolia 59, West Harrison, Mondamin 39

1A District 2 Substate 1
Play In

George-Little Rock 74, Trinity Christian High School 53

1A District 3 Substate 2
Play In

West Bend-Mallard 58, Clay Central-Everly 43

1A District 4 Substate 2
Play In

North Iowa, Buffalo Center 78, Latimer CAL 33

1A District 5 Substate 3
Play In

Nashua-Plainfield 60, Clarksville 45

1A District 6 Substate 3
Play In

Kee, Lansing 59, Starmont 52

1A District 7 Substate 4
Play In

Bellevue 62, Springville 47

Midland, Wyoming 77, Cedar Valley Christian School 22

1A District 8 Substate 4
Play In

WACO, Wayland 51, Holy Trinity 48

1A District 9 Substate 5
Play In

BCLUW, Conrad 59, Valley Lutheran, Cedar Falls 53

2A District 1 Substate 1
Quarterfinal

Rock Valley 71, Cherokee, Washington 42

Unity Christian, Orange City 66, Alta/Aurelia 42

2A District 10 Substate 5
Quarterfinal

Regina, Iowa City 65, West Liberty 33

Wilton 49, Mid-Prairie, Wellman 35

2A District 11 Substate 6
Quarterfinal

Central Lee, Donnellson 58, Mediapolis 46

Wapello 66, Columbus Community, Columbus Junction 55

2A District 12 Substate 6
Quarterfinal

Pella Christian 82, Eddyville-Blakesburg-Fremont 58

Van Buren, Keosauqua 79, Davis County, Bloomfield 41

2A District 13 Substate 7
Quarterfinal

Madrid 77, Woodward-Granger 45

Woodward Academy 75, C-M-B, Baxter 60

2A District 14 Substate 7
Quarterfinal

Panorama, Panora 80, West Central Valley, Stuart 25

Van Meter 79, Southwest Valley 40

2A District 15 Substate 8
Quarterfinal

Missouri Valley 71, Clarinda 47

Underwood 59, Red Oak 55

2A District 16 Substate 8
Quarterfinal

A-H-S-T-W, Avoca 54, East Sac County 38

South Central Calhoun 61, OA-BCIG 57

2A District 2 Substate 1
Quarterfinal

Okoboji, Milford 52, Emmetsburg 42

West Lyon, Inwood 61, Sibley-Ocheyedan 59

2A District 3 Substate 2
Quarterfinal

Garner-Hayfield/Ventura 81, Eagle Grove 26

Manson Northwest Webster 58, Clarion-Goldfield 57

2A District 4 Substate 2
Quarterfinal

Clear Lake 87, Saint Ansgar 56

Forest City 73, Central Springs 48

2A District 5 Substate 3
Quarterfinal

Hampton-Dumont 65, South Hardin 50

West Marshall, State Center 88, Ogden 79, 2OT

2A District 6 Substate 3
Quarterfinal

New Hampton 67, East Marshall, LeGrand 48

Sumner-Fredericksburg 47, Denver 36

2A District 7 Substate 4
Quarterfinal

North Fayette Valley 57, South Winneshiek, Calmar 54

Waukon 64, Clayton Ridge, Guttenberg 43

2A District 8 Substate 4
Quarterfinal

Oelwein 58, Maquoketa Valley, Delhi 37

Union Community, LaPorte City 75, Columbus Catholic, Waterloo 54

2A District 9 Substate 5
Quarterfinal

Anamosa 66, North Cedar, Stanwood 32

Tipton 71, West Branch 69